Clean Globe' a hoşgeldiniz!

Organik Ürünler

Organik Ürünler için Sertifikasyon

Organik Content Standardı (OCS) ve Global Organik Tekstil Standardı (GOTS), gıda dışı organik içerik standartlarıdır. GOTS, yalnızca organik tekstil malzemesi tedarik zinciri içindir, organik tekstil dışında OCS ayrıca organik kozmetik, organik deri ve organik lateks iddiaları için de uygulanabilir.

Her iki standart da on yıldan fazla bir süredir sektörde kullanılmaktadır ve sertifikalı ürünlerin ve tesislerin çoğu tekstil ve giyim tedarik zinciriyle ilgilidir. Pamuk en öne çıkan organik elyaf türüdür, organik olarak yetiştirilen yün, jüt, ipek, keten ve kenevir de GOTS ve OCS kapsamındadır. Pamuk çırçırlama, eğirme, örme, dokuma, boyama, terbiye, baskı, nakış, yıkama, dikim gibi tedarik zinciri operasyonları ile alım-satım firmalarının sertifikalı olması gerektiği gibi perakendecilerin de ilgili ürün etiketlerinde kendi kimliklerini kullanabilmeleri için sertifikalandırılmaları teşvik edilir.

GOTS’ un minimum organik içerik gereksinimi, ağırlığın% 70’i, OCS’de ise% 5’tir. GOTS, kimyasal, çevresel ve sosyal yönleri ele alan en kapsamlı organik tekstil standardı olarak kabul edilirken, OCS yalnızca üründeki organik içeriği ele alır.

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

GOTS vs OCS

Kriter GOTS OCS
organik malzeme aralığı 70-100% 5-100%
TC gereksinimi EVET EVET
Kimyasal yönler EVET HAYIR
Çevresel yönler EVET HAYIR
Sosyal yönler EVET HAYIR
Uygulanabilir endüstriler Tekstil ve giyim Tekstil, giyim, ayakkabı, deri, lateks ve diğer gıda dışı endüstriler