Clean Globe' a hoşgeldiniz!

ENDÜSTRİLER

ENDÜSTRİLER

Bazı endüstrilerin modern tedarik zinciri davranışı, küreselleşmeyi iyi açıklar, moda, dinamik davranışa sahip endüstrilerden biridir. Bazı giyim ürünleri için nihai tüketiciye hammadde tedariki, 3-4 kıtada birkaç ülkeyi bile dolaşabilmektedir. Ancak, nihai tüketici piyasası gereksinimleri ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesi gerekmektedir. Gönüllü programlar olarak, Textile Exchange ve Global Organic Textile Standard (GOTS) programları, büyük ölçüde tekstil kaynaklı ürünleri ve bunların tedarik zincirini Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma hedeflerine doğru güvence altına alır.

Organik olarak yetiştirilen pamuk, kenevir, yün, jüt, ipek ve diğer pek çok doğal elyaftan yapılan tekstil ürünlerinin tedarik zinciri, hasat sonrasından nihai üretime ve ticaretine kadar GOTS ve OCS tarafından ele alınmaktadır. Giyim, organik akımın iyi bilinen ürün kapsamı olsa da, GOTS sağlık ve hijyeni ve gıda ile temas eden ürünleri desteklerken, OCS kozmetik, deri ve organik olarak yetiştirilen lateks gibi tekstilden çok geniş bir ürün yelpazesini kapsar. Textile Exchange, geri dönüştürülmüş programlar aracılığıyla kağıt, plastik ve metalle ilgili ürünler gibi diğer endüstrilere kollarını genişleten birkaç program başlatmıştır; GRS ve RCS. Textile Exchange’in RDS’si, ceketler, yatak takımları, uyku tulumları ve yumuşak oyuncaklar için iyi bir yalıtkan olarak kullanılmak üzere hasat edilen kaz ve ördeklerin hayvan refahını sağlar.

RAF standartları (RWS, RMS & RAS) sırasıyla koyun yünü, keçi tiftiği ve alpaka kökenli çiftliklerden alpaka liflerinin Beş Hayvan Refahı Özgürlüğü ve bazı sürdürülebilirlik ilkelerine uymasını sağlar.

Programlar ve Uygulama Sektörleri
(program iddiası ilgili malzeme ile değiştirilir)

MATEYAL / ENDÜSTRİ PROGRAMLAR
GOTS OCS RCS GRS RDS RWS
Minimum iddia edilen materyal içeriği 70% 5% 5% 20% 5% 5%
Tekstil
Kıyafet
Ev Tekstili / Yatak Takımı
Ayakkabı, Çorap
Kişisel Bakım Ürünleri
Gıda ile Temas Eden Ürünler
Oyuncaklar
Mobilya
Kozmetik
Deri
Plastik
Kağıt
Metal

listelenmemiş diğer ürünler ve endüstriler için, olasılıkları bulma adına bizimle iletişime geçiniz.

Çevre yönetimi, 07 ilkeleri kapsamında sosyal uygunluk, ZDHC’ye yönelik kimyasal uygunluk ve kimyasal yönetim kriterleri ile ilgili sağlam kriterler aracılığıyla GRS tarafından geri dönüştürülmüş kapsamlı sürdürülebilirliğin ötesinde (daha fazla bilgi edinin)