Clean Globe' a hoşgeldiniz!

Sertifikasyon

Sertifikasyon

Clean Globe, organik, geri dönüştürülmüş ve sorumlu hayvan liflerini içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan sürdürülebilir tedarik zinciri için tekstil, giyim, ayakkabı, plastik, deri ve diğer endüstrilerdeki kuruluşlara dünya çapında tanınan, akredite edilmiş sertifikasyon sağlar.

Ürünleri, süreçleri veya hizmetleri belgelendirmenin genel amacı, ilgili tüm taraflara ürün, süreç veya hizmetin belirli gereksinimleri karşıladığı konusunda güven vermektir. Belgelendirmenin değeri, üçüncü bir tarafça belirtilen gerekliliklerin yerine getirildiğinin tarafsız ve yetkin bir şekilde gösterilmesiyle oluşturulan güven ve itimat derecesidir. (Ref. ISO 17065: 2012)

Clean Globe sunar;

Belgelendirilme süreci;

 1. GEREKLİ ŞEMANIN TANIMLANMASI

  (ör.: Organik veya geri dönüştürülmüş) Müşteriyle (alıcı, marka veya perakendeci) konuşunuz ve özel gereksinimlerini belirleyiniz;
  Örnek senaryo: alıcı, geri dönüştürülmüş polyester içeren ürünler talep edebilir ve bir geri dönüşüm programı gereklidir diye müşteri temsilcilerine bilgi verebilir.

 2. DOĞRU PROGRAM(LAR)IN SEÇİLMESİ

  Örnek senaryo: %10 geri dönüştürülmüş malzeme ile üretilecek belirli ürünler ve %50 geri dönüştürülmüş malzeme + REACH uyumlu kimyasal girdiler içeren belirli ürünler;
  İlgi: RCS, %10 geri dönüştürülmüş malzeme ile talepte bulunabilen tek programdır ve ‘REACH’in kimyasal uygunluğu GRS kapsamındadır. Bu nedenle tesisin hem GRS hem de RCS sertifikasına sahip olması gerekmektedir.

 3. Başvuru

  Daha fazla açıklama için Clean Globe ile iletişime geçiniz ve ilgili standartlar için başvurunuz. Clean Globe, çevrimiçi başvuru formu bağlantısıyla birlikte geçerli standartları, ilgili standartlar için yorumlama kılavuzlarını ve Clean Globe Sertifikasyon protokolünü sağlayacak veya bunlara atıfta bulunacaktır.

 4. Sözleşme

  Clean Globe, sağlanan verilerle uygulamayı gözden geçirir (gerekli tüm bilgileri göndermeniz gerekmektedir) ve hizmet şartlarını ve fiyat teklifini sunar (Fiyata lojistik, test ve daha sonra ortaya çıkabilecek herhangi bir yeniden değerlendirme maliyeti dahil değildir)
  Şirket, sözleşmeyi imzalayarak hizmet şartlarını ve fiyatlarını kabul ettiğini teyit eder.
  Fatura düzenlenir ve müşteri tarafından ön denetim belgeleri tamamlanır.

 5. DENETİMİN PLANLANMASI

  Sistem planına ve risk değerlendirmesi sonucuna dayalı olarak, denetim planı oluşturulur ve uygunluklarının teyidi için müşteriye gönderilir.

 6. DENETİM

  Kalifiye denetçi(ler) yerinde (uzaktan veya masa başı) denetim yapar ve ilgili bulgularla birlikte rapor sunar.

 7. UYGUNSUZLUK (NC)

  Eğer uygunsuzluk bulunursa, verilen zaman içerisinde düzeltmelerin yapılması gereklidir, Kritik uygunsuzluk bulunduğu zaman denetim süreci daha fazla araştırmaya kadar derhal askıya alınabilir.

 8. SCOPE SERTİFİKA

  NC’lerin giderilmesi ile tüm süreç düzeltildiğinde olumlu sertifikasyon kararı, Scope Sertifika(SC) beyanı ile alınır. Belirli bir süre içerisinde düzeltme ve düzeltici faaliyet sağlanmaması durumunda olumsuz bir sertifikasyon kararı alınacaktır.

 9. ÜRÜN SERTİFİKASI (TC)

  Geçerli kapsam sertifikalarına (SC) sahip kuruluşlar, SC’de listelenen ürünler içinde Ürün Sertifikası (TC) başvurusu yapabilirler.

Kapsam sertifikasının geçerliliği bir yıldır ve sertifikalandırılmış şirketin, önceki sertifikanın sona ermesinden 3 ay önce SC yenileme denetimine hazırlanması gereklidir. Yeni sertifika (tüm NC’leri zamanında kapatırsa), gelecek yılın sertifika geçerlilik yıldönümü tarihine kadar bir yıl daha geçerlilik kazanacaktır.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçiniz.